Конспект уроку до теми "Групи слів за значенням. Синоніми. Ознайомлення зі словником синонімів", "Антоніми. Ознайомлення зі словником антонімів", "Омоніми"
Тема: Групи слів за значенням (синоніми, антоніми, омоніми, пароніми) 5 клас.
Мета: розширити уявлення учнів про групи слів за значенням; розкрити поняття синонімічні ряди, способи розрізнення омонімів і багатозначних слів, навчити користуватися словниками; вчити п’ятикласників свідомо підходити до розуміння значення і використання слова, добирати синоніми й антоніми, доцільно вживати їх у власному мовленні; збагачувати активний словник учнів, виховувати мовне чуття, увагу до слова, високу культуру мовлення.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань з елементами повторення.
Обладнання: малюнки, таблиця, словники, підручник
Мета: розширити уявлення учнів про групи слів за значенням; розкрити поняття синонімічні ряди, способи розрізнення омонімів і багатозначних слів, навчити користуватися словниками; вчити п’ятикласників свідомо підходити до розуміння значення і використання слова, добирати синоніми й антоніми, доцільно вживати їх у власному мовленні; збагачувати активний словник учнів, виховувати мовне чуття, увагу до слова, високу культуру мовлення.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань з елементами повторення.
Обладнання: малюнки, таблиця, словники, підручник
Хід уроку
І. Організаційний моментІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Проблемне завдання. Прочитати вислови і дати відповідь: на основі чого з'явилися такі яскраві образи? Створити до них малюнки.
1. Добре тому сонечку: купається щодня в озері. 2. Сонячний зайчик пострибав по килимі на стіні, вскочив до моєї чашки, попив трошки молочка й побіг далі. 3. Встала бабуся раненько, мотузочком диму прив’язала хмарку до нашої хати й полила город. 4. Старенька груша сушить жовті грушки на гілках, щоб узимку ми пили смачний узвар.
2. У формі діалогу побудувати розмову про синоніми, омоніми, антоніми.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
IV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.
На дошці таблиця. Учитель пояснює.
Синоніми – слова різні за звучання, але однакові або близькі за значенням: лелека, чорногуз, бусол, бузько. Два або кілька синонімів утворюють синонімічний ряд. Синоніми допомагають точніше висловлювати думку, уникнути повторення однакових або співзвучних слів.
Омоніми – слова, однакові за звучанням, але різні за значеннями: лава – вид меблів для сидіння; лава – бойовий порядок; лава – розплавлена маса, що витікає з вулкана.
Омофони – слова, що однаково звучать, але мають різне значення і написання.
Омографи – різні за значенням та вимовою слова, що мають однакове написання: води – води.
Омоформи – це слова, що мають однаковий звуковий склад тільки в певній граматичній формі: віз (іменник), віз (дієслово).
Пароніми – це слова схожі за формою, написанням, звучанням, але різні за значенням: праска – прасувати.
Антоніми – слова протилежні за значенням. Виступають парами і завжди належать до однієї частини мови: світло – темрява, світлий – темний.
Робота з підручником. с.157. с. 161. с. 163.
V. Усвідомлення набутих знань у процесі практичної роботи.
1. Робота з карткою (додаток).
Прочитати вірші, з'ясувати, слова яких груп у них присутні.
2. Складіть із поданих слів синонімічні ряди. Запишіть їх.
Дружити, приятелювати, товаришувати, ладити, брататися; сучасний, нинішній, сьогоднішній, модерний, теперішній; найновіший, минулий, дотеперішній, попередній, колишній, тодішній, пережитий.
3. До поданих слів доберіть антоніми. Прочитайте перші літери дібраних антонімів. Яке вийшло слово?
Пасивний – активний,
день – ніч,
голосно – тихо,
песиміст – оптиміст,
вчений – неук,
колективний – індивідуальний,
багато – мало.
4. Запишіть словосполучення. Яке значення слова свіжий у поданих словосполученнях. Замініть це слово синонімом і доберіть до кожного антонім.
Свіжа газета –
свіжа сорочка –
свіжий вітер –
свіжі огірки –
свіжий хліб –
свіже обличчя –
Останнє словосполучення розібрати за будовою.
5. Відгадайте загадки. Знайдіть омоніми.
Зрізаю я траву, колосся;
в дівчат я сплетена з волосся;
а ще я суші довга стрічка,
що збігає в море, річку. (Коса)
Я місце, де лежать товари,
звичайно в тарі чи без тари,
а мій омонім є у слові:
один чи кілька звуків мови. (Склад)
Відбиток ніг я на дорозі,
чи на траві, чи на підлозі,
та є у мене ще омонім:
слів треба, варто він синонім. (Слід)
6. Творчий диктант. Складіть речення з поданими словами, щоб вони були омонімами.
Ніс і ніс. Три і три. Діти і діти. Коти і коти.
7. Прослухайте текст і скажіть, як можна за тлумачним словником відрізнити омоніми від багатозначних слів?
Словник – наш помічник.
У тлумачному словнику слова-омоніми подаються кожне окремою словниковою статтею з позначкою біля слова вгорі арабськими цифрами: Бродити1, броджу, бродиш, недок. Повільно ходити без певної мети і напрямку; повільно ходити по мілкій воді, болоту. Бродити2, бродить, недок. Перебувати в стані бродіння.
Багатозначні слова, тобто слова, що мають кілька значень, подаються в одній словникові статті й нумеруються арабськими цифрами так: Дирекція. 1. Керівний орган на чолі з директором на підприємстві, в установі. 2. Приміщення, де міститься цей орган.
8. Робота в парах зі словниками
1. Підібрати синоніма до слів: гніватися, говорити, нещасливий, рухливий, схвалювати.
2. Підібрати антоніми до слів: абсолютний, блискучий, людяність, направляти, сила, уявний, хвалити.
3. Підібрати антонімічні фразеологізми: водою не розлити, вскочити вище халяв, задушити в пузі комара, один в ліс, один по дрова, розсипати кислиці, старий лис.
4. З'ясувати значення таких слів: гаптувати, аварія, лата.
5. З'ясувати значення паронімів: абонемент, абонент, горластий – горлатий, звичай – звичка.
VI. Домашня робота
§ 51-53. Впр. 383
VII. Підсумок уроку
На дошці "Дерево пізнання".
Учитель: що дізналися на уроці? Учні записують на листочках, читають і приклеюють до дерева.
Додаток до уроку.
Колодязний журавель
Журавлі летять у вирій
Ген за тридев'ять земель
А один в селі лишився –
Синьоокий журавель.
Журавлі летять у вирій
В день холодний та ясний,
А один в селі лишився,
Став колодязним. (Ю. Рибчинський)
Ну й охочий брат мій Ігор
До усяких живих ігор.
Де яка у світі гра є,
Залюбки у неї грає. (Г.Бойко)
У стоніжок
По сто
Ніжок.
Всі сто
Милися,
Всі стомилися. (Г.Бойко)
Я візьму легенький прут,
Пожену гусят на Прут.
Хоч купатиму не в милі –
Стануть чисті всі та милі. (С.Павленко)
Гей, стрільці, хапайте луки,
Та й біжіть бігом на луки!
Комарня там вельми сита –
Настріляйте зо три сита! (С.Павленко)